Sushi słownik

Tłusty kawałek tuńczyka.
Przyrządza się ją ze sfermentowanej soi, która jest jednym z podstawowych składników japońskiej kuchni. Do soi dodaje się sól, drożdże i ryż. Miso cechuje się bardzo wysoką wartością odżywczą, zawiera przede wszystkim duże ilości białka.
Powszechnie stosowany w kuchni japońskiej sos na bazie cytrusów.
Ramen - japońskie danie, zupa się z bulionu, makaronu i innych składników.
Restauracje z ramenem są w całym kraju, serwując niezliczone regionalne odmiany.
Technika krojenia nożem, w której kroimy produkty dolną częścią ostrza, nie odrywając jego czubka od deski. Ruch, który wykonujemy jest kołyszący, delikatnie popychamy nóż do przodu.
Scomber japonicus - makrela.
Bardzo długie pałeczki, ok. 30-40-centymetrowe, używane są do gotowania, smażenia, także nakładania potraw gościom przez obsługę.
Tempura z ryby (np. tuńczyka lub łososia).
Wino ryżowe.
Filetowanie na trzy części, to tradycyjna japońska metoda podziału ryby, przy użyciu noża deba.
Azjatycki nóż szefa kuchni. Jest szerszy i zazwyczaj krótszy niż gyuto, ostrze ma również trochę inny kształt. Używany głownie do krojenia i siekania warzyw (ale także do krojenia ryb i mięsa). Jego rozmiary sprawiają, że jest bardzo wygodny w pracy dla kobiet i osób niskich.
Sztuka wycinania ozdobnych kształtów (rośliny, zwierzęta, motywy japońskie, wzory geometryczne) w liściach bambusa za pomocą noża kiridashi. Tak przygotowane wycinanki służą do oddzielania imbiru i wasabi od kawałków sushi, lub samych kawałków sushi od siebie, by zapobiec przenoszeniu się aromatów i smaków.
to nie tyle potrawa, ile sztuka serwowania mięsa, ryb i owoców morza. Surowe składniki kroi się, doprawia i elegancko układa. W japońskich restauracjach danie przygotowuje się w obecności klienta (łącznie z etapem zabijania ryby) i podaje z sosem sojowym, wasabi i rzodkwią daikon.
Scomberomorus niphonius - makrela hiszpańska.
Najbardziej popularny rodzaj chińskiej, zielonej herbaty. Długie, wąskie, sprasowane liście dające delikatny smak i słomkowy napar.
Drewniana łopatka do ryżu.
twardziak jadalny, Po Ku, shitake - grzyby hodowane w Azji od ponad tysiąca lat. Zgodnie ze starą chińską tradycją leczniczą, spożywanie shiitake zalecane było dla utrzymania dobrego zdrowia i długowieczności. Idealne do zup, dań z woka czy jako farsz do pierożków.
Sos sojowy.
Sōmen - bardzo cienki, biały makaron japoński, z mąki pszennej, mający mniej niż 1,3 mm grubości.
Jeden z najpopularniejszych japońskich sosów zarówno w swojej ojczyźnie, jak i w innych krajach. Głównymi jego składnikami są: sos sojowy, ocet ryżowy, imbir, czosnek, miód, olej sezamowy i mąka kukurydziana.
Ocet ryżowy.
Rodzaj pierożków gyoza podawany rzadziej niż yaki gyoza i najczęściej w restauracjach wyższej klasy. Pierożki gotuje się wyłącznie na parze i zanurza w lekkim bulionie.
Japońska klarowna zupa, sporządzana z wodorostów kombu.
Potrawa japońska złożona z gotowanego ryżu zaprawionego octem ryżowym (su) oraz różnych dodatków w postaci, przeważnie surowych: owoców morza, wodorostów nori, kawałków ryb, warzyw, grzybów, a także omletu japońskiego (tamago-yaki), tofu, ziarna sezamowego (goma).
Phyllostachys heterocycla, pubescens - pędy bambusa.
Octopus vulgaris - ośmiornica.
Japoński omlet smażony.
Makaron japoński z dodatkiem tenkasu, chrupiących kawałków smażonej mąki.
Japońska potrawa przygotowywana poprzez zawinięcie arkusza wodorostów nori – zazwyczaj w kształcie rożka – z różnymi składnikami: ryżem, wąsko pokrojonymi kawałkami ryb, owoców morza, warzyw, japońskiego omletu (tamago-yaki), grzybami. Często dodaje się ziarno sezamowe.
Oznacza, że danie jest panierowane i smażone.
Cypselurus agoo agoo - ikra japońskich ryb latających.
Tōfu - twarożek sojowy otrzymywany w procesie koagulacji mleka sojowego, według legendy wynaleziony w Chinach w 164 r. p.n.e. przez Liu Ana.
Smażony schab w panko podawany z ryżem przyprawionym furikake wraz z tradycyjną japońską sałatką z kapusty.
Makaron soba z surowym jajkiem, które ma przypominać księżyc, tsukimi znaczy "obserwowanie księżyca";
Cienko krojone paski dyni marynowanej w słodkim karmelu.
Rodzaj grubego, miękkiego japońskiego makaronu zrobionego z mąki pszennej.
Anguilla japonica - grillowany węgorz słodkowodny w sosie teriyaki.
Rodzaj maki-zushi, w którym ryż znajduje się na zewnątrz wodorostów nori; często obtoczone w ziarnie sezamowym.
Tradycyjny japoński nóż do obróbki warzyw. Wyglądem przypomina wąski tasak, lecz absolutnie nie służy do rąbania. Stosuje się go przy pracach wymagających precyzji - do siekania i krojenia warzyw w cienkie plastry. Często używany w technice kasturamuki. Jest to nóż ostrzony jednostronnie.